...Kocham ciało,
Kocham pracować z ciałem,
Kocham patrzeć jak ciało rozkwita,
Ciało jest moim życiem i ocaleniem,
Ciało jest moim spełnieniem

Bycie w ciele jest doświadczeniem jego energii
Bycie w prawdzie ze sobą jest uwieńczeniem życia i terapii,
Ja, dla mnie jest cielesnym Ja.
Jedynym Ja, które kiedykolwiek poznamy,
Zaufaj temu, kochaj to i bądź w prawdzie ze sobą...

Ostatnie słowa Alexandra Lowena

Literatura bioenergetyczna

Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej jest wydawcą następujących książek:

 • Bioenergetyka
 • Język ciała
 • Zdrada ciała
 • Zaufaj ciału
 • Droga do zdrowia i witalności
 • Lęk przed życiem

W naszym sklepie poza wyżej wymienioną literaturą można nabyć książki światowej sławy piosenkarki Anety Łastik:

 • Poznaj swój głos...
 • Wewnętrzne dziecko

Aby wejść do sklepu i uzyskać informacji o książkach należy kliknąć tutaj.

Zapraszamy na Warsztat  terapii bioenergetycznej dla par i małżeństw - Złość w partnerstwie- Bioenergetyczne doświadczanie siebie w parach - 13-14.07.2012 - prowadzenie dr Vita Heinrich Clauer międzynarodowy trener i psychoterapeuta CBT oraz Jorg Clauer psychiatra, psychoanalityk, psychoterapeuta, lekarz medycyny psychosomatycznej. Czytaj o warsztacie.

Artykuł Terapia dla Par - pobierz

 

Artykuł "Postawa a charakter człowieka"
wydrukowany w Kultura Fizyczna nr 5-6/2003 napisany przez prof. Jacka Wilczyńskiego Akademia Świętokrzyska w Kielcach, Zakład Fizjoterapii, Instytut Kształcenia Medycznego.

Pobierz artykuł.

Artykuł Vity Heinrich-Clauer
psychoterapeuty i międzynarodowego trenera IIBA
Terapeuci jako Główna Część Zjawiska Rezonansu. Które struny zostają poruszone?

Pobierz artykuł.

The Living Matrix - Nauka Uzdrawiania - obejrzyj film

Trauma & Tension Releasing Exercises - TRE - David Berceli-Ćwiczenia, które pomagają leczyć traumę obejrzyj film.

Rozluźnianie napięcia wywołanego traumą u niedźwiedzia polarnego obejrzyj film.

Wybrane fragmenty tekstów z książek Alexandra Lowena oraz Bibliografia Analizy Bioenergetycznej.

W lipcu 2010 ukazała się książka dr A. Alexandra Lowena Lęk przed życiem, wydana przez Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej. Książkę można zakupić w sklepie na stronie www.bioenergetykalowena.pl. W roku 2011 ukazała się książka- Droga do zdrowia i witalności - Podręcznik Ćwiczeń Bioenergetycznych, jak również książka  Davida Bercelego Zaufaj ciału-ćwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje. W roku 2012 wydane zostały kolejne książki A. Lowena - Bioenergetyka i Zdrada ciała oraz Język ciała . W 2013 planowane jest wydanie Ciało a emocje, Głos Ciała, Narcyzm - zaprzeczenie prawdziwemu ja oraz Co mówi ciało.

Fragmenty z książki Dr.Alexandra Lowena Lęk przed życiem

Pobierz fragmenty książki - więcej*

Fragmenty z książki Dr.Alexandra Lowena Bioenergetyka


Naładowanie i rozładowanie energetyczne 
Przepływ energii   
Co mówi ciało  
Umysł i duch  
Komunikacja serca  
Ciało nie kłamie  
Ugruntowanie 
Lęk przed upadkiem  

Trauma szoku cefalicznego,                                                                                                         Fragment książki Język Ciała 

 

 Wybrany fragment: Droga do zdrowia i witalności

...Jak wszyscy wiemy , umysł i ciało mogą na siebie wpływać. To co myślimy może wpływać na to co czujemy. Zależność ta jest prawdziwa także w przeciwnym kierunku. Ta interakcja jednakże jest ograniczona do świadomych i powierzchniowych aspektów osobowości. Na głębszym poziomie, to jest na poziomie podświadomości myślenie i uczucia są uwarunkowane przez czynniki energetyczne. Na przykład, jest prawie niemożliwe dla osoby w stanie depresji wydźwignąć się z niej poprzez pozytywnepobierz myślenie. Dzieje się tak , ponieważ poziom energetyczny tej osoby jest obniżony. Dopiero gdy poprzez głębokie oddychanie poziom energetyczny osoby w stanie depresji się podniesie (zarówno oddech jest spłycony, jak i funkcje witalne w stanie depresji są obniżone) i poprzez uwolnienie uczuć osoba ta wyjdzie ze stanu depresji.

Procesy energetyczne zachodzące w ciele związane są ze stanem żywotności ciała. Im więcej żywotności osoba posiada, tym większą energią dysponuje i odwrotnie. Sztywność lub chroniczne napięcie zmniejszają żywotność i obniżają poziom energii. W chwili narodzin organizm znajduje się w stanie największej żywotności, w stanie największej elastyczności ; w momencie śmierci sztywność staje się całkowita. Nie jesteśmy w stanie uniknąć sztywności przychodzącej wraz z wiekiem. Tym co możemy zrobić to uniknąć sztywności wynikającej z chronicznego napięcia mięśni spowodowanej nierozwiązanymi konfliktami emocjonalnymi. Każdy stres wywołuje stan napięcia w ciele. Zazwyczaj napięcie znika gdy stres ustępuje. Chroniczne napięcie jednakże pozostaje pomimo, że czynnik stresujący został usunięty jako nieuświadomiona postawa ciała lub ułożenie mięśni. Takie chroniczne napięcia szkodzi zdrowiu emocjonalnemu poprzez obniżenie poziomu energii ,blokowanie ruchliwości (naturalnej, spontanicznej gry i ruchu muskulatury) ograniczając ekspresję tej osoby. Jeżeli dążymy do odzyskania pełnej żywotności i dobrego samopoczucia emocjonalnego, konieczne się staje uwolnienie od chronicznego napięcia. Bioenergetyczna praca z ciałem zawiera zarówno procedury manipulacyjne jak i specjalne ćwiczenia. Na procedury manipulacyjne składają się: masaż, kontrolowany dotyk, oraz delikatny dotyk, aby rozluźnienie napiętych mięśni. Ćwiczenia specjalne są przeznaczone , aby pomóc osobie w uświadomieniu napięć i rozluźnieniu ich poprzez odpowiedni ruch. Jest ważne, żeby wiedzieć, ze każdy skurczony mięsień blokuje jakiś ruch. Ćwiczenia były przeprowadzane podczas ponad 20-letniej pracy terapeutycznej z pacjentami. Są wykonywane podczas sesji terapeutycznych , w szkole i w domu. Osoby wykonujące ćwiczenia , mówią o ich pozytywnym wpływie na ich poziom energetyczny, nastrój i pracę. Gdziekolwiek przedstawiamy ćwiczenia bioenergetyczne, na przykład na warsztatach dla osób wolnych zawodów, przyjmowane są bardzo entuzjastycznie. Jesteśmy stale proszeni o spis ćwiczeń i ich opisów. Ten podręcznik jest odpowiedzią na te prośby.

Pragniemy podkreślić, że te ćwiczenia nie są substytutem terapii. Nie rozwiążą głębokich emocjonalnych problemów, wymagających pomocy kompetentnego profesjonalisty. Bardzo często osoby , które nie korzystają z terapii wykonując te ćwiczenia dochodzą do wniosku, że potrzebują i chcą pomocy w celu przepracowania problemów, które uświadomili w efekcie wykonywania ćwiczeń. Ale niezależnie czy jesteśmy w terapii, regularne wykonywanie tych ćwiczeń, pomoże w znaczący sposób zwiększyć żywotność ciała i zdolność przeżywania przyjemności. Ćwiczenia bioenergetyczne mogą też zwiększać potencjalne możliwości każdego z nas , w najszerszym tego słowa znaczeniu.

Osiągamy to poprzez:

 • zwiększenie poziomu wibracji ciała
 • ugruntowanie na własnych nogach i w ciele<
 • pogłębienie oddechu
 • zwiększenie świadomości samego siebie
 • wzbogacenie ekspresji

Ćwiczenia bioenergetyczne mogą także wpłynąć na poprawę figury, wzmocnić doznania seksualne i zwiększyć zaufanie do siebie. Jednakże to są ćwiczenia , nie umiejętności i wiele zależy od tego jak się je wykonuje. Jeżeli wykonujemy ćwiczenia mechanicznie to niewiele korzyści przyniosą. Podobnie jest gdy robimy to kompulsywnie i rywalizująco. Jednakże, jeżeli wykonujemy je z uwagą i z pełnym zainteresowaniem to przyniosą Tobie zaskakujące efekty...

Bibliografia Analizy Bioenergetycznej:

Przedstawiam listę książek z zakresu bioenergetyki, wraz z pracami Dr. Al. Lowena i innych uznanych osób w psychosomatyce. Książki są w j. angielskim.

W języku polskim z książek Dr. Al. Lowena można kupić "Duchowość Ciała" oraz "Miłość, Sex i Serce" - Wydawnictwo Santorski i Sp.

Niektóre z tych książek nie są już drukowane i można je pozyskać poprzez Bioenergetics Press, 19802 Old Bellamy Road, Alachua, Florida 32615. Zamów przez internet: www.bioenergeticspress.com.

Jeżeli chodzi o większy zakres literatury możesz je pozyskać kontaktując się z:


The International Institute For Bioenergetic Analysis

Lowen, Alexander, The Betrayal of the Body, 1969.
Lowen, Alexander, The Language of the Body, 1972.
Lowen, Alexander, Depression and the Body, 1973.
Lowen, Alexander, Pleasure, A Creative Approach to Life, 1975.
Lowen, Alexander, Bioenergetics, 1976.
Lowen, Alexander, The Way to Vibrant Health: A Manual of BioenergeticExercises, (with Leslie Lowen), 1977.
Lowen, Alexander, Fear of Life, 1980.
Lowen, Alexander, Narcissism, 1986.
Lowen, Alexander, Love, Sex and Your Heart, 1988.
This listing includes other Bioenergetic works and related literature from Reichian, Radix and Orgonomy, texts that integrate Bioenergetic analysis with various theories and systems. Baker, Elsworth, Man in the Trap Boadella, David, Lifestreams
Cassius, Joseph, Ed., Horizons in Bio-energetics
Jacques, Bob, Ed., Borderline and Narcissistic Disorders in Bioenergetic Therapy
Johnson, Stephen, M., Characterological Transformation: The Hard Work Miracle
Johnson, Stephen, M., Humanizing the Narcissistic Style
Keleman, Stanley, Bonding: A Somatic-Emotional Approach to Transference
Keleman, Stanley, Emotional Anatomy: The Structure of Experience
Keleman, Stanley, The Human Ground: Sexuality, Self and Survival
Keleman, Stanley, Your Body Speaks Its Mind
Kelley, Charles, Education in Feeling and Purpose (RADIX)
Kogan, Gerald, Your Body Works: (collection of articles)
Michel, Elizabeth, M.D., Bent Out of Shape
Raknes, Ola, Wilhelm Reich and Orgonomy
Reich, Wilhelm, Character Analysis
Reich, Wilhelm, The Function of the Orgasm
Rosenberg, Jack, Body, Self and Soul: Sustaining Integration
Sharaf, Myron, Fury on Earth: Autobiography of Wilhelm Reich
Smith, Edward, W.L., The Body in Psychotherapy
Ventlin, Crista, Childhood Psychotherapy: A Bioenergetic Approach