...Kocham ciało,
Kocham pracować z ciałem,
Kocham patrzeć jak ciało rozkwita,
Ciało jest moim życiem i ocaleniem,
Ciało jest moim spełnieniem

Bycie w ciele jest doświadczeniem jego energii
Bycie w prawdzie ze sobą jest uwieńczeniem życia i terapii,
Ja, dla mnie jest cielesnym Ja.
Jedynym Ja, które kiedykolwiek poznamy,
Zaufaj temu, kochaj to i bądź w prawdzie ze sobą...

Ostatnie słowa Alexandra Lowena

Zaufaj Ciału - Ćwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje

David Berceli
Wydawca: Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej
Kod: 978-83-930534-2-1
Specyfikacja: A5, miękka, 108 stron, Wydanie I
Data ukazania się: czerwiec 2011

Cena: 33,00 zł

Opis książki

Ćwiczenia fizyczne (TRE) wywołują psychogenne drżenia ciała, o silnie terapeutycznych właściwościach. Są one tak zaprojektowane, aby ciało mogło uruchomić biologicznie zakodowany w nim naturalny proces leczenia. Jest to metoda redukcji stresu, uwalniania napięć oraz uzdrawiania, która ma swe korzenie w Analizie Bioenergetycznej dr Alexandra Lowena. Opracowane zostały na podstawie wieloletniego doświadczenia pracy z traumą przez psychoterapeutę bioenergetycznego Davida Bercelego, w taki sposób aby rozluźnić głębokie napięcia mięśniowe powstałe w ciele podczas urazów psychicznych.

Mogą być stosowane przez osoby doświadczające bolesnych i szkodliwych dla zdrowia skutków codziennego stresu, jak i ciężkich traumatycznych urazów. Ćwiczenia TRE są sposobem na samopomoc w przypadku tych, którzy nie mają dostępu do terapii lub innych form pomocy. Ponadto dla wielu osób nie potrzebujących terapii jest to użyteczny sposób na samodzielną regulację poziomu stresu związanego z codziennymi doświadczeniami. Ćwiczenia te mogą uwalniać silne emocje i chroniczne napięcia ciała, dlatego też zaleca się, aby osoby, które przeżyły poważną traumę, wykonywały je przy pomocy i wsparciu specjalisty przy doświadczaniu tych trudnych uczuć.

Korzyści stosowania Ćwiczeń (TRE)

  • Łatwość nauki: Tych ćwiczeń można się łatwo nauczyć i w wielu przypadkach ich skuteczność jest natychmiastowa.
  • Naturalny środek zaradczy: W pewnych okolicznościach z tych ćwiczeń można korzystać jak z naturalnego środka zapobiegającego lub minimalizującego symptomy PTSD, redukującego skutki urazów psychicznych, które wystąpią w przyszłości.
  • Samodzielne stosowanie i diagnoza: Można ich używać do samodzielnego diagnozowania rodzaju i stopnia napięć powstałych przez traumatyczne epizody.
  • Codzienna gimnastyka: Można je włączać do codziennego zestawu ćwiczeń i używać ich do leczenia oraz zapobiegania stanom chorobowym.
  • Szybkie przywrócenie zdolności leczenia: Pomagają szybciej odtworzyć w ciele poczucie bezpieczeństwa, ułatwiając szybszy i bardziej zintegrowany proces zdrowienia.

 

Zobacz spis treści: files/media/pliki/zaufaj str.pdf

...Fragmenty książki...

 

„Uwolnij się od przeszłości…”

„Każdy, kto przeżył traumę, jest odpowiedzialny za uwolnienie się od swojej przeszłości i zapewnienie, że chęć zemsty nie przysłoni jej przyszłości. Tylko bowiem dzięki takiemu działaniu możliwe jest przywrócenie naturalnych biologicznych procesów. Ma to w sobie tak wielką siłę, że możemy nawet porzucić niegdyś trawiące nas myśli zemsty i nienawiści. Dzięki wyleczeniu traumatycznego epizodu łatwiej przychodzi nam akceptacja przytrafiających się w życiu rzeczy. Im bardziej dajemy się ponieść życiu, tym, paradoksalnie, częściej odkrywamy, że możemy odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Tak oto możemy się uwolnić od przeszłości, dotrzeć do przyszłości i przygotować się na kolejne ewolucyjne i/lub dokonujące się w nas zmiany poprzez doświadczenie. W tym świetle trauma staje się nie tylko integralną częścią procesu ewolucyjnego, ale jest również procesem uczenia się, prowadzącym ku dojrzalszej i mądrzejszej ludzkości.”


„Ćwiczenia TRE”


„Ćwiczenia TRE są tak skonstruowane, aby sztucznie wywołać w człowieku mechanizm drżenia. Dzięki ich wykonywaniu można rozładować głębokie przewlekłe napięcia mięśniowe powstałe za sprawą ciężkiego szoku czy traumy. Istotą tych ćwiczeń jest wywoływanie drżenia ze środka ciężkości ciała umiejscowionego w miednicy. Wykonując ćwiczenia, możesz sprawić, że w twoi, ciele zacznie się uwalniać przewlekłe napięcie: z okolicy środka ciężkości na zewnątrz. Będziesz drżeć w niekontrolowany sposób, usiłując rozluźnić napięte mięśnie. Najpierw będą to uda, zaś potem- mięśnie biodrowo- lędźwiowe. Drżenie nastąpi w okolicach miednicy, potem w dolnej części pleców, na końcu w rejonie barków, rąk i dłoni. Wówczas może się pojawić uczucie wyczerpania, podobne do tego, jakiego doznają intensywnie ćwiczące osoby, lub napływ energii. Za każdym razem ciało może drżeć w nieco inny sposób.”

„Doświadczenia traumatyczne a ciało”


„Znieczulenie ciała następujące podczas doświadczeń traumatycznych jest naturalnym mechanizmem obronnym. Kiedy jednak trwa zbyt długo, stanowi ogromne niebezpieczeństwo. Niebezpieczne staje się także celowe zażywanie pewnych substancji, aby znieczulić ciało i uwolnić się od bólu psychiczno- emocjonalnego. Wówczas bowiem dana osoba traci chęć do życia, zaś proces tworzenia się myśli (ego) staje się silniejsze niż funkcjonujący organizm. Umysł w takiej sytuacji zaczyna niebezpiecznie przejmować pałeczkę. Innymi słowy, częste pojawianie się myśli samobójczych może mieć bezpośredni związek ze spadkiem odczuwania doznań fizycznych. Ponownie znajdujemy się w błędnym kole konfliktu ciało –umysł.”


„Właściwie wykorzystane doświadczenia traumatyczne mogą pomóc nam na życie z zupełnie innej perspektywy, wykazać się większą empatią wobec cierpienia innych i nauczyć się wdzięczności za życie. Osoby, które doszły do równowagi psychicznej po przeżyciu traumy, często na nowo zaczynają prowadzić aktywne życie, jednocześnie bardziej doceniając otaczający ich świat, zarówno na poziomie jednostkowym, jak i globalnym. Fakt ten stał się nad wyraz oczywisty po zamachu Na World Trade Center. Wielu ludzi wyprowadziło się z Nowego Jorku do rodzinnych miast nie dlatego, że bali się, ale dlatego, że zdali sobie sprawę z faktu, iż rodzina, dom, zabawa z dziećmi oraz bycie wśród bliskich jest ważniejsze od robienia kariery w wielkim mieście. Trauma 11 września otworzyłą ich serca na wartość istnienia oraz inny sposób spędzenia reszty życia.”

„Kiedy w naszym życiu pojawia się trauma, jesteśmy zmuszeni dokonać transformacji życia. Niekiedy mogą nas czekać okresy bezradności i beznadziei. Możemy odczuwać przerażenie, widząc surowość ziemskiej egzystencji. Trauma bowiem rozdziera strukturę naszej tożsamości i radykalnie redefiniuje nasze życiowe poglądy. Jednocześnie jednak zaczynamy niejako żyć na nowo. Stare sposoby myślenia i reagowania nie są już wystarczające. Odkrywamy, że mam możliwość przejścia do nowego życia pełnego dojrzałości, współczucia i mądrości. Ludzie, którzy świadomie przechodzą przez tę transformującą podróż, wydają się zintegrowani i odzyskują kontakt z ciałem. Są dzięki temu bardziej wrażliwi na kosmiczne, lub też głębsze, doświadczanie życia, które było wcześniej dla nich nieosiągalne. Być może trauma jest sposobem, w który wszechświat pomaga ludzkości w rozwinięciu się jako dojrzalszy i mądrzejszy gatunek. Ta era historii ludzkiej jest świadkiem ogromnej traumy na skalę globalną. Powstrzymanie takiej tragedii, pomimo naszych najszczerszych chęci, wydaje się niemożliwe. W świetle tego nieuchronnego, nieodwracalnego i pozornie autodestrukcyjnego czasu należy postawić pytanie: „Co dobrego może wyniknąć z całej tej negatywności?”. Otóż traumę należy postrzegać jako integralną część życia.”

Opinie na temat książki

Kiedy po raz pierwszy spotkałem Davida Bercelego na Międzynarodowej Konferencji Psychoterapii Bioenergetycznej w 2006 roku w Bostonie i doświadczyłem na swoim ciele oddziaływania ćwiczeń opisanych w tej książce, uświadomiłem sobie, że oto właśnie poznałem prosty i skuteczny sposób pracy z traumą. Poszczególne elementy serii ćwiczeń oraz znaczenie mimowolnych ruchów w przypadku uwalniania głęboko zakorzenionych w ciele napięć nie były dla mnie, jako psychoterapeuty bioenergetycznego, niczym nowym – jednak osobiste doświadczenia podczas pracy z tą sekwencją ćwiczeń opracowanych przez Davida Bercelego podczas jego wieloletniego doświadczenia w pracy z ludźmi w różnych obszarach świata wywarły na mnie głębokie wrażenie. Obszary badań, takie jak psychobiologia, neurofizjologia, psychologia fizjologiczna, umożliwiły dzisiaj nowe spojrzenie na traumę. Każde traumatyczne doświadczenie, niezależnie od tego, czy ma podłoże fizjologiczne, kognitywne czy emocjonalne, ma swoje odzwierciedlenie w ciele. David Berceli uznaje ciało za największego sprzymierzeńca w procesie leczenia traumy. Kluczem do sukcesu w leczeniu jest uaktywnienie naturalnych mechanizmów odzyskiwania równowagi fizycznej, które bezpośrednio przekazują ciału informację, że może ono powrócić do stanu spokoju i odprężenia. W terapii istotne jest zaufanie do ciała i jego głębokiej mądrości w procesie leczenia. Nasz organizm dysponuje bowiem naturalnym sposobem rozluźniania napięć w ciele poprzez wibracje. Jako psychoterapeuta pracy z ciałem w Analizie Bioenergetycznej Aleksandra Lowena stosuję i wprowadzam ćwiczenia (TRE) już od ponad dwóch lat. Okazują się one pomocne, szczególnie gdy są wykonywane codziennie przez dłuższy czas przy jednocześnie prowadzonej terapii. Dzieje się tak również w przypadku pacjentów z historią urazów psychicznych związanych z wykorzystywaniem seksualnym i przemocą, w zaburzeniach lękowych, atakach paniki i depresji. Wówczas takie ćwiczenia przynoszą ogromne korzyści. W zależności od ciężaru doświadczenia traumatycznego oraz indywidualnej historii pacjenta leczenia ciężkiej traumy nie można zastąpić ćwiczeniami. Stanowią one jednak duże wsparcie. Na podstawie wielu pozytywnych doświadczeń ćwiczenia TRE są integralną częścią zarówno mojej pracy, jak i osobistych ćwiczeń fizycznych Neurogenne drżenia wywoływane poprzez ćwiczenia są często mylnie interpretowane jako oznaka słabości, którą należy natychmiast usunąć. Na tym polu konieczne jest poznanie istoty zachowania organizmu i wibracji jako naturalnych sposobów uwalniania napięć. Ćwiczenia (TRE) Davida Bercelego stały się elementem wspierającym leczenie traumy na całym świecie. Kwalifikujące kursy kształcące w zakresie TRE odbywają się obecnie w USA, Kanadzie, Brazylii, Afryce Południowej, Chinach, Niemczech, Danii, Szwecji, Austrii, Finlandii i Norwegii. Napłynęły również zaproszenia z Argentyny, Polski, Rosji i Dubaju. Książka Davida Bercelego - Trauma releasing exercises (TRE) - jest tłumaczona na wiele języków świata. Dr David Berceli został zaproszony do Chin, aby przeprowadzić szkolenie dla terapeutów zajmujących się leczeniem traumy oraz dla innych zainteresowanych. Odbyło się ono na terenach trzęsienia ziemi, w prowincji Syczuan. Ćwiczenia TRE przyjęto tam jako jedną z czterech oficjalnych metod leczenia urazów psychicznych. Co więcej, ponad 500 żołnierzy amerykańskich sił zbrojnych jest obecnie szkolonych w zakresie ćwiczeń TRE. Obiecujące są także pierwsze rezultaty takiej pracy z dziećmi i młodzieżą, m. in. z problematyką ADHD. Przedstawiona w tej książce seria ćwiczeń TRE odnosi się do napięć w ciele wywołanych traumą i daje możliwość ich rozładowania poprzez wywoływanie wibracji. Mam nadzieję, że niniejszy tytuł przyczyni się do tego, że odkryjecie Państwo, iż własne ciało jest największym sprzymierzeńcem w leczeniu traumy i w codziennej regulacji poziomu stresu.

Psychoterapeuta Pracy z Ciałem w Analizie Bioenergetycznej Alexandra Lowena oraz międzynarodowy trener IIBA (Instytut Analizy Bioenergetycznej w Zurychu)
Heiner Steckel